Coach Kariery - jak zabrać się do szukania pracy

Coach Kariery a Head Hunter

palec-przesuwajacy-cyber-twarze

Coach Kariery a Head Hunter

Head Hunter a Coach Kariery
Wakacje to czas poznawania nowych osób w zupełnie innym otoczeniu. To też czas kiedy zupełnie nie znani do tej pory ludzie inspirują w zupełnie różnych tematach. Prowadząc zupełnie luźną konwersację przy basenowym barze z nowo poznanym kolegą dowiaduję się, że jest expatem i obecnie zaczyna się rozglądać za nowym zajęciem. Zapytana czym się zajmuję mówię mu że pracuję w branży HR. No i pomimo pięknej pogody i miłej atmosfery słyszę całą masę żali związaną z tym w jaki sposób pracują head hunterzy.
To ciekawe, że pomimo wysokiego stanowiska jakie pełni mój rozmówca w międzynarodowej organizacji, nie wie jak poruszać się po rynku pracy. Nie wie, co i jak funkcjonuje, co powoduje, że ma całą masę oczekiwań i frustracji związanych z tym, że nie jest tak jak on sobie wyobrażał.
„Szukam pracy ponad miesiąc” – mówi – „i nie mam specjalnych zwrotów, ktoś się odezwał, zaprosił, ale w sumie nie było to poważne to się nie podjąłem. Wysłałem kilka aplikacji do head-hunterów – jak oni fatalnie pracują, nawet na maile nie odpisują” – ciągnął dalej coraz bardziej poirytowany. „Może po prostu nie mają projektów, które pasują do Twojego profilu” – odpowiedziałam chcąc na chwilę wybić go z jednego puntu widzenia”. A co oni innego mają do robienia, żeby na maile nie odpisywać, to jest bardzo nie eleganckie” – dokończył.
Nie zależnie jakie masz stanowisko, jest kilka zasad o których powinieneś pamiętać, jeżeli chcesz szukać pracy :
1. Uzbrój się w cierpliwość – poszukiwanie pracy trwa jakiś czas. Bardzo często osoby poszukujące pracy frustrują się, bo chcą zobaczyć od razu efekty swojej pracy, a często nie przychodzą one zbyt szybko.
2. Poszukiwanie pracy to proces – Wysyłka 2 czy też 3 CV nie powoduje, że od razu następnego dnia dostajesz zapytanie, zaproszenie i propozycje pracy. Poszukiwanie pracy to proces, który składa się z kilku etapów i wymaga czasu.
3. Poświęć sobie czas – poszukiwanie pracy to wysiłek wymagający zadania sobie kilku ważnych pytań m.in.

• Kim jestem?
• Co chce osiągnąć?
• Dokąd zmierzam?
• Co jest dla mnie ważne?
To pytania wymagające czasu, refleksji i niejednokrotnie odwagi.
4. Dokładnie określ jaki jest Twój cel zawodowy – jak już znasz odpowiedź co chcesz osiągnąć, warto zadać sobie kolejne pytania.
• Jakie etapy osiągnięcia tego celu widzę przed sobą?
• Co będzie moim pierwszy krokiem, etapem?
• Jaki krok, etap będzie mnie satysfakcjonował?
• Do czego większego ma mnie doprowadzić?

5. Dobrze określ obszar poszukiwań – jaka branża, firma, jakie stanowisko mnie interesuje. Mając sprecyzowany cel nie szukasz na oślep tylko prosto do celu. Szukasz trafniej, lepiej formułujesz swoje CV i list motywacyjny. Masz też jasność, która daje motywacje do działania.

6. Odpowiedz sobie – gdzie i jak mogę zainteresować swoją osobą organizacje, które mnie interesują?
Dzisiaj kanałów dotarcia jest wiele, więc trzeba wybrać te które pozwolą Ci się skontaktować z tymi, których chcesz zainteresować własną osobą. Nie ma jednej recepty, bo każda organizacja, branża ma swoją specyfikę więc nie zawsze standardowe rozwiązanie sprawdzi się w każdym przypadku.

7. Zacznij działać – wysyłka jednej aplikacji nie zawsze będzie wystarczająca. Mając listę firm, które Cię interesują wykonaj kontakty do wszystkich od razu. Daj sobie szansę i zwiększ możliwości.

Jeżeli nie czujesz, że sam potrafisz to wszystko zrobić zgłoś się do coacha kariery. Pracując z naszymi klientami pomagamy im przejść przez ten proces, powodując że, szybko, sprawnie i z sukcesem klienci znajdują swoją ścieżkę zawodową. Wspieramy ich nie tylko w poszukiwaniu, ale też w pracy nad autoprezentacją na rozmowie rekrutacyjnej.

Dziękuje mojemu znajomemu za tak inspirującą rozmowę i przypomnienie, że nie wszyscy niezależnie od stanowiska radzą sobie, kiedy stoją po tej drugiej stronie czyli poszukującego pracy. To tak jak w totolotka – żeby wygrać trzeba grać. Żeby zostać zauważonym, złowionym czy też zatrudnionym trzeba wcześniej wykonać kilka znaczących ruchów.
Życząc Wam mobilizacji do działania.
Pozdrawiam coachingowo. Izabela Kluzek

 

Coaching Kariery

Brak komentarzy

Opublikuj odpowiedź