Jak świadomie wpływać na motywację i działać doprowadzając sprawy...

Jak świadomie wpływać na motywację i działać doprowadzając sprawy do końca.

Obraz do wpisu Jak świadomie wpływać na motywację i działać doprowadzając sprawy do końca.

Jak świadomie wpływać na motywację i działać doprowadzając sprawy do końca.

Jak świadomie wpływać na motywację i działać doprowadzając sprawy do końca.

Motywacja to stan umysłu w którym jesteśmy w stanie działać i dążyć do określonego celu. Gdy jesteśmy zmotywowani czujemy wysoki poziom energii, towarzyszą nam wspierające emocje.
Także nasza uważność jest bardziej wyostrzona na rzeczy, które prowadzą nas do osiągnięcia celu. Jak każdy stan umysłu, tak też
i motywacja występuje w określonych warunkach. Na dużą część z tych warunków możemy świadomie wpływać.

Świadomy wpływ na bycie zmotywowanym przydaje się szczególnie w przypadkach gdy brak nam energii na przykład do realizacji celu, do którego się zobowiązaliśmy. Nie chcemy ryzykować relacji, albo cenimy dane przez siebie słowo, a sama realizacja zobowiązania nie koniecznie już nas cieszy. Porzucanie niedokończonych rzeczy ma swoje często niechciane konsekwencje. Nie osiągamy bowiem  gratyfikacji czy to wewnętrznej, emocjonalnej czy też zewnętrznej, na przykład finansowej wynikającej z zakończenia jakichś zobowiązań. Często też nie kończenie rzeczy powoduje zawirowanie w relacjach z osobami, wobec których  zobowiązaliśmy się do zrealizowania jakiegoś projektu czy zadania.

Własną motywacją można świadomie wzmacniać, przynajmniej na czas pozwalający na zakończenie projektu lub zadania. Uruchamiać ją zgodnie z potrzebami szczególnie w przypadku, gdy dochodzimy do wniosku, że odkładanie lub porzucenie jakiegoś projektu czy zobowiązania, będzie wiązać się z wysokim kosztem i byłoby lepiej doprowadzić rzecz do końca.

Przykłady

Oto kilka konkretnych sposobów na to jak wpływać na swoją motywację. Zacznijmy od tego co znajduje się na zewnątrz nas, czyli w naszym otoczeniu.

  • Wspierająca grupa. Jesteśmy stworzeniami stadnymi i u wielu z nas motywacja zasadniczo zwiększa się gdy działamy w grupie. Tutaj także łatwiej o inspirację, kreatywność lub po prostu otrzymanie wsparcia i pomocy od osób, które mają podobny
  • Dobrze zorganizowane miejsce do pracy. Rzecz wydawałoby się oczywista, jednak często o niej zapominamy. Jeżeli nasza energia rozprasza się na ciągłe zmagania z miejscem pracy, organizowaniem sobie zasobów, narzędzi, to pozostaje jej niewiele na zrealizowanie tego co sobie zakładamy. Warto zwrócić uwagę na to czy miejsce w którym pracujemy jest wygodne, zorganizowane zgodnie z naszymi potrzebami i daje nam łatwy i sprawny dostęp do rzeczy które są nam potrzebne.
  • Dobrze widoczna cel i plan działania. Na wiele osób dobrze działa wizualizacja swojego celu. Może on być zapisany i powieszony w miejscu, w którym mamy szansę często na niego spoglądać. Może to także być plan działania, który wieszamy w takim miejscu aby mieć go stale przed oczami.

Teraz kilka rzeczy dotyczących naszego wewnętrznego świata.

  • Konsekwencje działania i niedziałania. Warto stworzyć sobie listę prawdopodobnych rzeczy, które wydarzą się, gdy zrealizujemy projekt, oraz listę rzeczy które utracimy. Taka lista będzie stale przypominać jakie będą konsekwencje naszych decyzji. Dobrze aby tak stworzona lista była łatwo dla nas dostępna do wglądu.
  • “Czeklista”. To proste narzędzia okazuje się bardzo pomocne. Dla wielu osób przyjemność odznaczenia kolejnych etapów i przyglądania się jak zrealizowanych zadań przybywa może dawać sporo energii do działania.
  • Potęga pytania “po co?”. Wiele rzeczy realizujemy po to aby osiągnąć wewnętrzne spełnienie lub mówią nieco bardziej psychologicznie – po to aby zrealizować jakąś głębszą wartość. Im częściej pytamy siebie po co naprawdę robimy To co robimy i im głębiej pozwalamy temu pytaniu eksplorować nasz wewnętrzny świat, tym więcej energii możemy uzyskać docierając do sedna sprawy. Przykładowo na pierwszy rzut oka może chodzić nam o pieniądze, jednakże zadając sobie to pytanie kilka razy pod rząd, dojdziemy do wniosku, że chodzi nam o bezpieczeństwo rodziny, albo odpoczynek na wakacjach, na które właśnie zarabiamy pieniądze. Tu także warto zapisać odpowiedzi i być z nimi w ciągłym kontakcie.
  • Metoda małych kroków. Bardzo skuteczna metoda w przypadku większych i bardziej złożonych zadań. Każda duża rzecz składa się z grupy mniejszych. Warto poświęcić czas i zastanowić się z jakich najmniejszych kroków może składać się doprowadzenie do końca wyzwania przed którym stoimy. Następnie zabieramy się za poszczególne mini-zadania patrząc, jak w krótkim czasie ubywają z listy rzeczy które mamy do zrobienia. To szczególnie skuteczna metoda w przypadku gdy zwlekamy wystraszeni wielkością i złożonością projektu, którego realizacja nas czeka.
  • Wyznacz sobie nagrodę. Każdy z nas dąży do szczęścia i przyjemności. Wyznaczenie sobie nagrody może być kolejną cegiełką pobudzającą naszą energię do działania. Już samo zakończenie długo ciągnącego się zadania może być taką nagrodą. Czasem jednak warto zastanowić się co po zakończeniu zadania sprawiłoby nam przyjemność, obiecać to sobie i zrealizować po osiągnięciu celu.
  • Prawidłowo określony cel. Ten aspekt dbania o motywację poruszany jest na większości szkoleń dotyczących personalnej efektywności lub zarządzania. Przypomnijmy: cel powinien być określony sposób pozytywny, czyli tak abyśmy mieli jasność do czego dążymy. Koniecznie powinien być określony w czasie. Okazuje się, że znacznie skuteczniej będzie na nas działać zobowiązanie się do konkretnej daty, niż ustalenie ze sobą, że zrealizujemy projekt w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Dobrze też mieć określoną miarę, która wyraźnie pokaże nam postępy w realizacji, najlepiej w postaci jednej liczby. W końcu warto sprawdzić czy aby na pewno mamy wpływ na  osiągnięcie celu. Osiąganie bowiem czegoś co nie leży w polu naszych możliwości jest niemożliwe i do tego bardzo frustrujące.

A powyższą listą warto eksperymentować. Każdy z nas motywuje się trochę inaczej a więc i zestawem metod które będą działały będzie inny. Będąc w roli osoby zarządzającej lub managera, można także dbać o to aby stale przypominać swojemu zespołowi, że na motywację można świadomie wpływać. Mam nadzieję, że powyższe lista okaże się do tego przydatna.

Autor: Patryk Lange, www.patryklange.com

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMUJ KOLEJNE CZĘŚCI

Brak komentarzy

Opublikuj odpowiedź